Skip links

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret (Elektronik Ticaret), kısaca internet üzerinden ürün veya hizmet satın alınması veya satılması anlamına gelir. Bu işlem, genellikle bir web sitesi veya mobil uygulama aracılığıyla gerçekleştirilir ve alıcı ve satıcı arasındaki fiziksel temas olmadan tamamlanır. E-ihracat ise ülkeler arası dijital ticaret işlemlerini kapsamaktadır. İnternetin yaygınlaşması ve mobil cihazların kullanımının artması ile e-ticaret ve e-ihracat son yıllarda hızla büyümektedir.

1990’lı yılların ortasından itibaren yaygınlaşmaya başlayan internet teknolojisi, tüm dünyada sosyal ve ekonomik hayatta önemli ve hızlı değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Global araştırmalara göre; 2022 yılında dünya çapında 24 milyon e-ticaret sitesi bulunmaktaydı ve küresel e-ticaret hacminin 2021’de perakende e-ticaret satışları dünya çapında tahmini 4,9 trilyon dolar civarındaydı. 2025 yılına kadar bu rakamın yaklaşık 7,4 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Covid-19 pandemisi, dünya genelinde birçok sektörü etkisi altına alarak firmaların geleneksel iş modellerini değiştirmek zorunda bıraktı. Kısıtlamalar, işletmelerin fiziksel mağaza ve ofislerini kapatmalarına ve müşterilerle yüz yüze iş yapma şekillerini sınırlamalarına neden oldu.

E-ticaret sektörü, bu dönemde büyük bir sıçrama yaşadı. İnternet üzerinden satış yapmak için kullanılan çevrimiçi platformlar ve dijital ödeme sistemleri, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için güvenilir bir alternatif sunmaya devam etti. B2B ve B2C e-ticaret platformları, işletmelerin müşterileriyle dijital olarak etkileşime geçmelerine ve ürün ve hizmetlerini çevrimiçi olarak satmalarına olanak tanıdı. Bu sayede hem dünya, hem de Türkiye B2C pazarında yaşanan bu büyüme oranları, on yıllar sonunda hedeflenen noktaya yalnızca birkaç yıl içerisinde ulaşmamıza imkân verdi.

Türkiye özelinde sektör, son yıllarda hızlı bir büyüme göstermiştir. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, 2022 yılının ilk yarısındaki e-ticaret hacmi yüzde 116’lık artışla 348 milyar TL’ye yükseldi. Toplam sipariş adedi ise yüzde 38 artış ile 1 milyar 654 milyon adetten 2 milyar 294 milyon adede yükseldi. Bu büyümenin nedenleri arasında internet kullanımının artması, mobil cihazların yaygınlaşması, güvenli ödeme sistemlerinin geliştirilmesi, kargo hizmetlerinin gelişmesi ve geniş ürün yelpazesinin sunulması sayılabilir.

2022’nin ilk 6 ayındaki Ticaret Bakanlığı (Etbis) verilerine göre Türkiye’nin her yerine dağılmış olan 488 binin üzerinde e-ticaret satıcısı, genelde büyük şehirlerde faaliyet göstermektedir. Mikro ve küçük ölçekli satıcıların ağırlıklı olduğu ekosistemde firmalar, genelde büyük ölçekli pazaryerleri üzerinden satış yapmaktadır. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin büyük bir çoğunluğu, yurt içi pazar için faaliyet göstermektedir. Ancak, son yıllarda e-ihracat konusunda da büyük bir potansiyel görülmekte ve birçok Türk e-ticaret şirketi, yurt dışına açılmaktadır.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Bursa, muhtelif pazaryerleri ve kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış faaliyeti gösteren 19 bin 800 firmamız ile Türkiye’de dördüncü sıradadır. Bursa’da e-ticaret sektörü özellikle hazır giyim, tekstil, mobilya ve ev dekorasyonu alanlarında güçlü bir potansiyele sahiptir. Bunun yanı sıra, gıda, kozmetik ve elektronik ürünler gibi birçok alanda da e-ticaret siteleri faaliyet göstermektedir.

Bilindiği üzere e-ticaret işlemleri; kullanıcıların dijital platformlar üzerinden ürünleri incelemesi, fiyat karşılaştırması yapması ve satın alma işlemini tamamlamasıyla gerçekleşmektedir. E-ticaretin en büyük avantajları arasında, fiziksel mağazaların açık olmadığı saatlerde bile işlem yapılabilmesi, geniş ürün yelpazesi sunulabilmesi ve müşteri memnuniyetinin artırılabilmesi yer almaktadır

Aynı şekilde e-ihracatın artmasıyla birlikte, küçük ölçekli işletmeler daha düşük maliyetlerle yurtdışına açılabilmekte ve dünya genelinde müşteri kitlesine ulaşabilmektedir. E-ihracatın avantajları arasında, lojistik maliyetlerin azaltılması, ihracat sürecinin hızlandırılması ve dünya genelinde müşteri potansiyelinin artırılmasını sayabiliriz.

E-ticaret ve e-ihracat işlemlerinde başarılı olmak için birçok faktöre dikkat etmek gerekmektedir. Bu faktörleri aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz: Doğru Ürün Seçimi: E-ticaret ve e-ihracatta başarılı olmak için doğru ürün seçimi oldukça önemlidir. Ürün seçerken, hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun ürünlerin seçilmesi gerekir. Bunun yanı sıra, rekabetin az olduğu veya yeni trendlerin olduğu ürünler seçmek, işletmenin başarısını artırabilir.

Kaliteli Bir Web Sitesi: Karmaşadan uzak, iyi tasarlanmış bir web sitesi, işletmenin itibarını artırır ve müşteri memnuniyetini sağlar. Web sitesiniz kullanıcı dostu, iyi bir alt yapıyla hızlı yükleme süresine sahip olmalı ve mobil cihazlarda kolayca erişilebilir olmalıdır. Ayrıca, web sitesinde ürün açıklamaları ve görselleri de yer almalıdır. Güvenli Ödeme Sistemleri: Müşterilerin ödeme işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilmeleri, işletmenin itibarını artırır. Bu nedenle, işletmelerin güvenli ödeme sistemleri kullanması gerekmektedir. SSL sertifikaları, 3D Secure gibi sistemler ödeme işlemlerinin güvenliğini sağlamaktadır.

Hızlı ve Güvenilir Teslimat Süreçleri: Müşteri memnuniyeti, hızlı ve güvenilir teslimat süreçleriyle sağlanır. İşletmelerin, müşterilerin siparişlerini en kısa sürede teslim etmeleri, müşteri memnuniyetini artırır ve işletmenin itibarını yükseltir. Müşteri Memnuniyeti Odaklı Hizmet Anlayışı: İşletmelerin müşteri memnuniyetini ön planda tutmaları gerekmektedir. Müşteri sorularına hızlı yanıt verilmesi, iade işlemlerinin kolay ve hızlı yapılması, müşteriye verilen destek gibi faktörler müşteri memnuniyetini artırır.

Pazarlama Stratejileri: İyi bir pazarlama stratejisi, işletmenin müşteri potansiyelini artırır. İşletmelerin, dijital pazarlama araçlarını kullanarak hedef kitlelerine ulaşmaları gerekmektedir. Sosyal medya, e-posta pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi pazarlama araçları, işletmelerin müşterilerine ulaşmalarını sağlar.

Türkiye’deki e-ticaret sektöründe yaşanan büyüme, yeni iş fırsatları oluşturmakta ve girişimciler için cazip bir sektör haline gelmektedir. Ancak, sektördeki rekabetin de yüksek olduğu unutulmamalıdır.

Bir iş modeli olarak bakıldığında e-ticaret, girişimciler veya firmalar için her zaman ideal bir seçenek olmayabilir. Büyük fırsatlar barındırmakla beraber riskleri net olarak tanımlamamız gerekmektedir Sanılanın veya anlatılanların aksine iş modeli olarak e-ticaret, kolay bir para kazanma yolu değildir.

Sadece bir web sitesini açarak ürünlerinizi listelemek yeterli olmayabilir. Doğru bir tedarik ve lojistik zinciri, ödeme yöntemleri, iyi bir müşteri hizmetleri ekibi, pazarlama stratejileri gibi unsurlar da e- ticaretin ayrılmaz bir parçasıdır. Sanal dünyada ticaret kuralları ve rekabet daha serttir. Başarı için sabır ve detaylı e-ticaret stratejisi gerektirir ve bu stratejinin uygulanması zaman alıcıdır.

Diğer taraftan bazı ürünlerin özellikleri ve değeri, müşterilerin fiziksel olarak ürünü deneyimlemesi gerektiğinden, e-ticaret modeli ile satışı zorlaştırabilir. Ayrıca, rekabetin yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, başarı elde etmek daha da zorlaşabilir.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa’da faaliyet gösteren ticari işletmelerin ortak çıkarlarını korumak ve geliştirmek ve Bursa’nın ekonomik gelişimine katkıda bulunmak için birçok vizyon proje ve faaliyet yürütmektedir. Yeni dönem faaliyetleri arasında, ilimizdeki e-ticaret sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için kurulan 70. Meslek Komitemiz de bulunmaktadır.

Sayın İbrahim Burkay Başkanımızın vizyonu ve ekibinin uyumlu çalışmaları sonucunda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren E-Ticaret Meslek Komitesi, Bursa’daki e-ticaret ekosisteminin gelişimini desteklemek için çalışmalar yürütmektedir.

Komitemiz ve İş Konseyimiz; e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren paydaşlar arasında iş birliği ve bilgi paylaşımı sağlamayı, e-ticaretin gelişimi için öneriler sunmayı ve sektörün sorunlarına çözüm önerileri getirmeyi amaçlamaktadır. Bursa’mızı bölgesel e-ticaret merkezi yapma vizyonuna bir adım daha yaklaşmak adına odamızın tüm bölümleriyle beraber, KOBİ OSB, Lojistik Merkezi ve Payitaht Çarşı gibi projeleri ile entegre olarak çalışmaktayız.

Bursa’mız yüzyıllara dayanan ticaret ve üretim kültürüyle, ürün çeşitliliğiyle, yıllardır Türkiye’nin üretim ve ihracatta lokomotif şehri olarak başarılara imza atmış ve ciddi bir know-how altyapısı olan ve dünyada 195 ülkeye mal satabilen bir şehir olarak e-ticaret/e-ihracat alanında özellikle ev tekstili ürünleri, konfeksiyon, oto yedek parça (OEM ) ve mobilya ürünlerinde avantaja sahiptir. Bu fırsatı ve şehrin iç dinamiklerini doğru kullanarak, E-Ticaret iş modelleriyle yeni başarı hikâyeleri yazacağına inancımız tamdır.

BTSO 70. Meslek Komitesi olarak bu sektörün içinden gelen ve sektörün ihtiyaçları bilen bir ekip olarak önümüzdeki günlerde Bursa’daki e-ticaret ekosisteminin büyümesi ve gelişimi için düzenli olarak şehrimizdeki kamu kuruluşları, üniversitelerimiz ve diğer paydaşlar ile bir araya gelerek planladığımız seminerler, eğitimler ve vizyon toplantıları ile BTSO önderliğinde tüm ekosistemi bir araya getirmek ve üzerinde çalışmakta olduğumuz E-Ticaret Merkezi projemizle sektörde faaliyet gösteren tüm firmalarımızın günlük ihtiyaçlarına yönelik gerçek çözümler sunmayı ve bu faaliyetlerle, e-ticaret sektöründeki Bursa firmalarının bilgi ve tecrübe birikimlerinin artırılmasını ek olarak halihazırdaki başarı hikayelerini paylaşmalarını hedeflenmekteyiz.

İlker Özgüven
E-Ticaret ve Dijitalleşme Konseyi Başkanı Meclis Üyesi (70. Komite/E-Ticaret Faaliyetleri)