Skip links

Neden WordPress ?

Bu yazıda sizlere WordPress nedir? WordPress ne için kullanılır?  Neden WordPress? gibi soruların cevabını vermekle birlikte, WordPress Rehberi diyebileceğimiz kadar geniş bir içerik hazırladık. Birçok ayrıntıya değinerek WordPress için ihtiyacınız olan şeyleri de sizlerle paylaşacağız. Sözü fazla uzatmadan WordPress nedir? sorusu ile konumuza giriş yapalım.

WordPress 2003 yılında basit bir blog platformu olarak hayatımıza giren CMS’lerden bir tanesidir. Platform önceleri basit bir şekilde yalnızca blog olarak kullanılıyor olsa da yıllar içinde kendini geliştirerek bugünkü halini aldı. WordPress için kısaca içerik yönetim sistemi diyebiliriz. Fakat WordPress için kısa açıklamalar yapmanın yeterli olacağını düşünmüyoruz. Çünkü kendisi içerik yönetim sisteminden çok daha fazlası ve web alemine yön veren bir sistem. Gelin birlikte WordPress ne için kullanılır? sorusuna vereceğimiz cevap ile WordPress’i biraz daha tanıyalım.

WordPress ne için kullanılır? sorusunun aslında birçok cevabı var. Çünkü tek bir şey için kullanılmıyor. Kendisine “derya deniz” bile diyebiliriz. Birkaç madde ile ne için kullanıldığına bakalım;

 • Kişisel Blog Sitesi
 • E-Ticaret Sitesi
 • Kurumsal Web Sitesi
 • Portföy Sitesi
 • Eğitim Sitesi
 • Haber Sitesi
 • Emlak Sitesi
 • Üyelik gerektiren siteler
 • Online Rezervasyon gerektiren siteler

 

WordPress ile yapamayacağınız bir site yok. Evet, doğru duydunuz! WordPress ile her türlü siteyi yapabilirsiniz. Çünkü WordPress özelliştirme konusunda bizlere bir sınır koymuyor, hatta sonsuz bir çalışma alanını bizlere sunuyor. Bu soruya çok daha uzun bir cevap verip, çok daha fazla örnek vererek yazıyı uzatabiliriz. Bizce bunu yapmamıza gerek yok, çünkü yazının ilerleyen kısımlarını okuduğunuzda bu soruya daha geniş cevap vermiş olduğumuzu anlayacaksınız.

Neden WordPress?

WordPress kullanmanız için yazılım dili bilmenize gerek yok! Sanırım bu wordpress’in en iyi özelliği olabilir. Bir web sitesi mi oluşturacaksınız?  Kodlama bilginiz yok mu? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Artık biliyorsunuz. İhtiyacınız olan iki şey var: alan adı ve wordpress hosting.

WordPress kullanmak için yalnızca yeni başlayan biri olmanıza gerek yok. İleri seviyede yazılımcı olabilirsiniz. Bu önemli değil. Neden yeni bir sistem hazırlayasınız ki? WordPress bizlere her türlü imkanı sunuyor. İster blog sitesi, ister alışveriş, ister sözlük istersek de video sitesi. Temanı seç, eklentilerini kur ve siteni yayınla.

 

 • WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır.

WordPress tamamen ücretsizdir ancak, web sitenizi çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirmek için bir üçüncü taraf barındırma sağlayıcısına ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun ötesinde, web sitenizin görünümünü ve işleyişini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz. Ayrıca WordPress, geniş bir topluluğa sahiptir. Bu topluluk, kullanıcılara yardım etmek ve WordPress ile ilgili sorularını yanıtlamak için birbirleriyle iletişim halindedir.

 • Tasarım seçenekleri mevcuttur.

WordPress, web sitesi oluşturma sürecini kolaylaştıran bir içerik yönetim sistemi (CMS) olarak tanımlanır. WordPress kullanıcı arayüzü, kullanımı kolay ve anlaşılırdır. Özellikle, teknik bilgiye sahip olmayan kişiler bile WordPress‘i kullanarak web siteleri oluşturabilirler.

 • WordPress tüm medya türlerini destekler.

WordPress, birçok farklı web sitesi türü için uyarlanabilir. Bloglar, işletme web siteleri, online mağazalar ve daha birçok farklı web sitesi türü WordPress ile oluşturulabilir. Ayrıca, WordPress‘in geniş teması ve eklenti desteği sayesinde web sitenizi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 • SEO Dostu

WordPress, arama motoru optimizasyonu (SEO) için uygun bir platformdur. WordPress, SEO için kullanılan anahtar kelime araştırması, başlık etiketleri, meta açıklamaları ve diğer SEO özelliklerine kolayca erişmenizi sağlar. Bu da web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi görünür hale gelmesini sağlar.

 • WordPress güvenlidir.

Güvenlik, işletmeler için büyük bir endişe kaynağıdır. Eklentileri güncel ve şifreleri güvende tuttuğunuz sürece, WordPress en güvenli ve emniyetli CMS platformlarından biridir. Platform, boşta kalan kullanıcıların oturumunu kapatmak ve iki faktörlü kimlik doğrulama eklemek gibi web sitenizi korumak için çeşitli özellikler sunar.

 • Güncellemeler

WordPress, düzenli olarak güncellenen bir platformdur. Güncellemeler, güvenlik açıklarını gidermek ve yeni özellikler eklemek için düzenli olarak yayınlanır. Bu, web sitenizin güncel kalmaya devam etmesini ve güvenli kalmasını sağlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı, WordPress, bir web sitesi oluşturmak için tercih edilen en iyi platformlardan biridir.

WordPress Uzman Desteği

WordPress kullanarak güçlü, güncel, profesyonel ve ekonomik bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Eğer sitenin yapım aşaması size karışık geliyorsa endişelenmeyin. WordPress ile bir web sitesini yönetmek, siteyi yapmak kadar zor değildir. Yapım aşamasında bir uzman desteği alırsanız ki bunu öneririm, daha sonrasında sitenizi kolayca kendiniz yönetebilirsiniz.

Ancak çalışacağınız uzman kişi veya ekibi iyi seçmelisiniz. Herkes size temiz bir WordPress site teslim etmez. Doğru kullanılan temalar ve eklentiler, doğru yapılandırma , doğru optimizasyon ile temiz bir WordPress sitesine sahip olduktan sonra büyük çoğunlukla kimseye ihtiyacınız kalmaz.

WordPress uzman desteği almanın bir diğer avantajı sitenizin arama motorlarındaki başarısına da etki edecektir.

WordPress site yapımı uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız size profesyonel çözümler üretmeye hazırız. Birlikte hazırlayacağımız bir WordPress web sitesinin tesliminden sonra sitenizin kullanımı ile ilgili detaylı eğitim veriyor ve sonrasında desteğimizi hiç kesmiyoruz.

WordPress site yapımı için bize ulaşın.

Bu yazımızda sizlere WordPress nedir? WordPress ne için kullanılır?  Neden WordPress? gibi soruları anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan ve destek almak istediğiniz konularla ilgili bize ulaşabilirsiniz.